TERMINY REALIZACJI:

Wizytówki: 24 godziny
Kalendarze: 1-2 dni robocze
Kubki: 3-4 dni robocze
Ulotki: 1-2 dni robocze
Plakaty: 3-4 dni robocze
dostawa Po zapisaniu do Klubu Przedsiębiorcy
wysyłka gratis!
SPRAWDŹ
Szczegóły
​Mówi się, że dobrze zaprojektowane logo napędza zyski firmie i przyciąga nowych klientów. Mówi się także, że logotyp powinien informować odbiorcę, czym dokładnie zajmuje się marka. Które z tych zdań jest nieprawdziwe? Zaraz się o tym przekonasz!
aktualności
Mar 27, 2024
Michał

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu logo?

Dowiedz się, jak projektować logo, by pomogło Ci szybciej rozwinąć Twój biznes.

Centralny punkt reklamy Twojej marki

Zanim przystąpisz do pracy nad swoim logo, musisz dokładnie przemyśleć wiele aspektów. To symbol, który będzie centralnym punktem reklamy. Ozdobisz nim wizytówki czy ulotki reklamowe, wykorzystasz w firmowych materiałach oraz prezentacjach. Logo jest nieodłącznym elementem marki, dlatego przy jego projekcie należy się trzymać kilku ważnych zasad.

Czy lepiej zlecić projekt graficzny, czy wykonać go samodzielnie? To kwestia preferencji i możliwości finansowych. Małe firmy oraz początkujący przedsiębiorcy często decydują się samodzielnie wykonać projekt logo w programie graficznym. Poznaj złote zasady i stwórz logo, które przyniesie zyski.

Symbol, który trudno zignorować

Czy wiesz, że ocena emocjonalna tego, co przyswaja mózg, trwa zaledwie 1/10 sekundy? Tyle potrzeba, by określić, czy to, co widzisz, oddziałuje na Ciebie w konkretny sposób. Co więcej, około 70% informacji jest odbieranych przez mózg za pośrednictwem zmysłu wzroku. Jeśli psychologia projektowania wydaje Ci się skomplikowana, mamy dobrą wiadomość.

Dobre logo powinno być:

    • proste,
    • rozpoznawalne,
    • ponadczasowe.
I wcale nie musi przedstawiać tego, czym konkretnie zajmuje się Twoja firma. Czy w logo marki Samsung jest telewizor? Czy firma Apple sygnuje swoje produkty logo z motywem komputerów? Prosta komunikacja jest kluczem do sukcesu. W praktyce nie jest to takie proste, dlatego musisz dokładnie przeanalizować koncepcję swojej firmy i wyciągnąć z niej wartościową esencję. Tę z kolei przełóż na wizualny projekt, który będzie nieść prosty i ponadczasowy przekaz o rozpoznawalnej treści.

Rodzaje znaków w biznesie

Projekt logo może zakładać wykorzystanie symboli, typografii, a także kombinację jednego z drugim. Połączenie liter z symbolem jest najbardziej popularnym rozwiązaniem, na które decydują się zarówno małe, jak i duże firmy. Tylko nieliczne marki mogą pozwolić sobie na luksus posługiwania się wyłącznie symbolem – jak dom mody Chanel czy koncern petrochemiczny Shell, które tuż po wypowiedzeniu nazw nasuwają w myślach konkretne znaki.
Zachowaj ostrożność przy łączeniu symboli i liter. Jeśli zdecydujesz się na emblemat, czyli logo, w którym litery wpisane są w konkretny kształt, całość może być mało czytelna. Może zdecydujesz się wyłącznie na wykorzystanie liter o charakterystycznej czcionce? Tak postąpił kiedyś Disney czy Hugo Boss, tworząc łatwe do zapamiętania i rozpoznawalne logo na całym świecie.

Psychologia koloru

Zgadza się – w procesie kreowania logo nie wystarczą umiejętności graficzne i wiedza marketingowa, ale i podstawy związane z psychologią koloru. Paleta barw o ciepłym odcieniu zwiększa pobudzenie i nastawia na spontaniczność. Doskonale wiedzą o tym właściciele popularnych sieci fast foodów, które zarówno w logo, jak i we wnętrzach stosuje czerwień jako kolor zaostrzający apetyt.
Sprzedajesz lub oferujesz coś, co wymaga dłuższego zastanowienia? Postaw na chłodne barwy w swoim logo. Około 1/3 wszystkich marek na świecie ma w logotypie odcienie niebieskiego.

Tego nie rób!

Nawet najprostsze logo może być efektem wielu dni pracy profesjonalnego grafika. Ile kosztuje logo? Nie sposób podać konkretnej kwoty, bo wszystko zależy od tego, z kim współpracujesz. Jeśli jednak zdecydujesz się samodzielnie wykorzystać kreator logo, cały proces będzie Cię kosztował jedynie czas. Sporo czasu. Aby przyspieszyć ten proces, zastosuj poniższe wskazówki:
    • nie używaj więcej niż 3 kolorów – przekombinowane logo nigdy nie przyniesie oczekiwanych efektów,
    • stosuj najwyżej dwa kroje pisma,
    • nie wykorzystuj elementów znaków popularnych marek – to najprostsza droga do sądu,
    • pozbywaj się tego, co zbędne

Logo musi zawsze wyglądać dobrze

Udany projekt to tylko część sukcesu. Musisz sprawdzić, czy logotyp Twojej marki dobrze prezentuje się na firmowych materiałach, a także jest wciąż wyraźny po odwróceniu kolorów. Logo jest niezbędne do promocji marki, bez względu na to, czy wykonujesz właśnie ulotki reklamowe z projektem, czy tworzysz kubek z własnym nadrukiem w formie gadżetów promocyjnych.

Nie sposób nie wspomnieć także o wizytówkach, na których logo to wręcz konieczność. Szablony wizytówek mogą mieć różny kolor tła – upewnij się, że logotyp nie „ginie” na małym kartoniku i nawet w pomniejszeniu wygląda równie dobrze, co w naturalnym rozmiarze.
Chcesz sprawdzić efekt swoich starań? Wykorzystaj kreator wizytówek dostępny na naszej stronie i przygotuj dwustronny projekt w jednym z dwóch formatów. Umieść logo na przedniej stronie lub na odwrocie, opracuj przejrzysty i czytelny układ, a następnie zobacz, jak prezentuje się Twój projekt. Logo wygląda świetnie? To znaczy, że misja zakończyła się powodzeniem i możesz sobie pogratulować doskonałego zmysłu twórczego.

Najnowsze

Komentarze