W nadchodzącym 2024 roku będziesz mieć wiele możliwości, aby dobrze wykorzystać dni wolne od pracy i cieszyć się odpoczynkiem. Niektóre z nich to doskonała okazja do przedłużenia weekendu, świąt oraz krótkiego wyjazdu. Jeżeli zastanawiasz się, które dni b
Dni wolne w 2024
porady
paź 16, 2023
Michał

Dni wolne w 2024 – sprawdź, jak dobrze wykorzystać swój urlop

Jakie dni wolne od pracy przysługują ci w 2024 roku?

Zanim sprawdzisz, które dni wolne od pracy przysługują Ci w 2024 roku, zweryfikuj, ile dni urlopu wypoczynkowego możesz wykorzystać w ramach obowiązującej umowy o pracę. W zależności od stażu pracy masz prawo do  20, a nawet na 26 dni wolnego. Znajomość obowiązujących przepisów oraz analiza Twojej sytuacji ułatwią Ci planowanie grafiku, a także zasłużonego wypoczynku.

Dni wolne od pracy w 2024 roku:

 • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)

 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota, dzień wolny)

 • 31 marca – Wielkanoc (sobota, dzień wolny)

 • 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek, dzień wolny)

 • 1 maja – Święto Pracy (środa)

 • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (piątek)

 • 19 maja – Zielone Świątki (środa)

 • 30 maja – Boże Ciało (czwartek)

 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (środa)

 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)

 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)

 • 25 grudnia – Boże Narodzenie (środa)

 • 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (czwartek)

Długie Weekendy w 2024 roku:

 • 1-6 stycznia – Nowy Rok i Święto Trzech Króli (6 dni urlopu, 2 dni wolne)

 • 1-5 maja – Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja (9 dni urlopu, 3 dni wolne)

 • 30 maja - 2 czerwca – Boże Ciało (4 dni urlopu, 1 dzień wolny)

 • 15-18 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (4 dni urlopu, 1 dzień wolny)

 • 1-11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (11 dni urlopu, 5 dni wolnych)

 • 23-27 grudnia – Boże Narodzenie i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (5 dni urlopu, 3 dni wolne)

Dni wolne w 2024
Dodatkowy dzień wolny od pracy w styczniu 2024

W styczniu 2024 masz prawo do dodatkowego dnia wolnego od pracy. Przysługuje on za sobotę, która przypada w Święto Trzech Króli. Łącząc dni wolne od pracy od 1 do 6 stycznia (Nowy Rok i Święto Trzech Króli), zyskasz świetną okazję do przedłużenia długo wyczekiwanego urlopu. Optymalne wykorzystanie dni wolnych od pracy pozwoli Ci zaoszczędzić przysługujący urlop wypoczynkowy. Możesz je wykorzystać w pozostałe dni roku. 

Zaplanuj dni wolne od pracy na Wielkanoc i majówkę

Wiosna sprzyja chwilom relaksu oraz wyciszeniu. Wykorzystaj ten czas na odrobinę odpoczynku, wyciszenia. Wielkanoc 2024 roku przypada na 31 marca, a Poniedziałek Wielkanocny na pierwszy dzień kwietnia.  To idealny momentem na rozpoczęcie dłuższego urlopu.

 

Maj to z kolei świetna okazja do wypoczynku i szansa na przedłużony weekend w pierwszych dniach miesiąca. To doskonały moment, aby udać się na krótką wycieczkę w promieniach słońca i cieszyć się wiosną podczas długich spacerów. Święto Pracy przypada w środę – 01.05.2024 roku. Jeśli pomiędzy tym dniem a Świętem Konstytucji 3 Maja (przypadającym w piątek) uzyskasz zgodę na dzień wolny, wraz z sobotą i niedzielą masz do dyspozycji łącznie 5 dni relaksu. Wykorzystaj zatem tę szansę i złóż wniosek o dzień wolny 02.05.2024. 

 

Urlop wiosną i latem – zaplanuj dobrze dni wolne od pracy 2024

Koniec maja i początek czerwca to czas, kiedy dni stają się dłuższe, a wieczory coraz cieplejsze. To także okres, w którym mamy do dyspozycji dni wolne od pracy, np. Boże Ciało przypadające na czwartek 30 maja. To szansa, by połączyć dzień wolny, jednodniowy urlop (31 maja 2024) i weekend, by skorzystać z czterech dni wypoczynku.

 

Tak idealny moment na krótką wycieczkę, pozwalającą odkryć nowe miejsca z bliskimi. Możesz też po prostu cieszyć się spokojem w otoczeniu przyrody i odpocząć od codziennych obowiązków. Dobrze wykorzystane dni wolne od pracy w maju połączone z urlopem w czerwcu to świetna okazja do wieczornych spotkań z przyjaciółmi przy wieczornym grillowaniu.

 

W połowie sierpnia, czyli 15.08, przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wakacyjne dni wolne od pracy 2024 to idealny moment na urlop. Weź je pod uwagę już w momencie planowania wypoczynku. Zgłoś je jak najszybciej pracodawcy. To jedna z ostatnich szans, aby zregenerować się podczas ciepłych letnich dni, cieszyć się piękną pogodą i naładować baterie na nadchodzącą jesień.

Urlop w listopadzie i grudniu

Pierwsza połowa listopada to czas obfitujący w święta. 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, przypada w piątek i dniem wolnym od pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy z nas podróżują w odległe zakątki kraju, warto zastanowić się nad urlopem na dzień poprzedzający wyjazd. 11 listopada obchodzimy z kolei Narodowe Święto Niepodległości, które w 2024 roku przypada na poniedziałek. Dzięki temu zyskujemy przedłużony weekend. Dni wolne od pracy przypadają także na grudzień. Łącząc Boże Narodzenie i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia z piątkiem 27.12.24, zyskujesz 5 dni wolnych od pracy w ostatnich dniach roku. To idealny moment na wypoczynek, rodzinne spotkania i chwile pełne ciepła oraz radości. Wolne od pracy możesz przedłużyć do Nowego Roku. W ten sposób zyskasz ponad tydzień urlopu. Dzięki temu zaczniesz kolejny miesiąc wypoczęty i pełny energii. 

Dlaczego planowanie dni wolnych od pracy jest istotne?

Teraz, gdy wiesz już, kiedy występują dni wolne od pracy w 2024 roku, zastanów się, jak najlepiej je wykorzystać. Powyższe wskazówki pomogą Ci uzyskać więcej czasu na odpoczynek przy minimalnym wykorzystaniu należnego urlopu. A więc kiedy warto wziąć wolne? Wszystko zależy od Twoich preferencji i planów. 

 

Niezależnie od tego, czy chcesz zorganizować wyjazd wakacyjny, czy wolisz spędzić ten czas z rodziną w domu, pamiętaj, że odpowiednie planowanie ma ogromne znaczenie. Im wcześniej złożysz wniosek do pracodawcy, tym większa szansa, że uda się połączyć kilka dni urlopu z dniami wolnymi od pracy, a tym samym przedłużyć liczbę dni przeznaczonych na odpoczynek.

 

Jeśli chcesz dobrze zorganizować swój wypoczynek, zapatrz się w praktyczny kalendarz dopasowany do Twoich potrzeb. Zaznaczyliśmy w nim dni wolne od pracy.

Prawidłowo zaplanowany urlop zapewni Ci dłuższy czas na relaks, realizowanie pasji oraz spędzanie czasu z najbliższymi. Nie czekaj z decyzją. Zacznij już teraz planowanie dni wolnych od pracy w 2024 roku!
Dni wolne w 2024

Najnowsze

Komentarze